Masz pytania? Zadzwoń:
Tel: 503564747
Plan Adaptacji do zmian klimatu umożliwia skuteczne ubieganie się o środki finansowe z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, krajowych i regionalnych programów operacyjnych czy środków z funduszy EOG, na rozwiązywanie problemów wynikających ze zmian klimatu.
Plan Adaptacji do zmian klimatu jest dokumentem o charakterze strategicznym, który identyfikuje zagrożenia wynikające ze zmian klimatu i prezentuje opracowane, indywidualnie dobrane rozwiązania adaptacyjne. Plan określa wrażliwość i podatność obszaru gminy na zmiany klimatyczne oraz jego potencjał adaptacyjny w tym zakresie. Plan adaptacji do zmian klimatu uwzględnia istniejące już dokumenty strategiczne i planistyczne, służące szerokorozumianej polityce gminnej. Celem Planu jest zwiększenie zdolności adaptacyjnych gminy wobec możliwych zagrożeń wynikających ze zmian klimatu.
Zagrożenia będące następstwem zmian klimatu są odczuwalne w codziennym życiu każdego mieszkańca naszej planety. Dla mieszkańców szczególne zagrożenie stanowią zjawiska i procesy, będące następstwem zmian warunków termicznych w obszarach zurbanizowanych, pojawianie się zjawisk ekstremalnych, w szczególności opadów atmosferycznych, powodujących lokalne podtopienia i zaburzenia funkcjonowania infrastruktury oraz występowanie suszy i wynikających z niej deficytów wody.
Realizacja polityki adaptacyjnej do zmian klimatu na obszarach państw członkowskich Unii Europejskiej następuje poprzez Strategię adaptacji do zmian klimatu Unii Europejskiej z dnia 13 kwietnia 2013 roku. Realizacja Strategii na szczeblu lokalnym odbywa się za pomocą miejskich planów adaptacji. Na szczeblu krajowym opracowano Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA2020). Dokument został opracowany przez Ministerstwo Środowiska i przyjęty przez Radę Ministrów w październiku 2013 roku.